Sv. Jan pod skalou a Velká Amerika

Prvý jarný víkend sme si s kamarátom urobili výlet do Sv. Jana pod skalou a na lom Velká Amerika.

Sv. Jan pod skalou je dedinka, ktorá vznikla okolo kláštora, ktorý je na mieste, kde v skalnom obydlí kedysi žil sv. Ivan. Dedina je v malebnom údolí do ktorého je nádherný výhľad zo sklanej vyhliadky. Chodník na vyhliadku vedie ďalej do lomového skanzenu s peknými pohľadmi na lomové steny, zvyškami stavieb a úzkorozchodnou banskou železničkou.

Velká Amerika je lom neďaleko Prahy, známy tým, že v ňom filmovali legendárny film Limonádový Joe. Okrem toho v komplexe lomov Velká a Malá Amerika a Mexiko boli komunistické pracovné tábory. Lom je neprístupný, pretože lomové steny vysoké až 100m hrozia zrútením. Voda v jazere na dne je nádherne čistá, škoda len tých pár pneumatík... A nápis komunistickej polície, ktorý hlásal, že vstup je zakázaný pod pokutou 100Kčs už zmýva dážď...


On first spring weekend I visited
village Sv. Jan pod skalou and stone-pit Velká Amerika.
Sv. Jan pod skalou is small village near closter which is on place where lived St. Ivan. The village is in beautiful valley and there are nice views from rocks around. Near is also stone-pit museum and great views on pit's walls.
Velká Amerika is known stone-pit near Prague, with walls almost 100m high . There were filmed movie Limonádový Joe and there were also communistic working camps. Area of pit is restricted, the walls can fall down.


Svatý Jan pod skalou
sv_jan_001.jpg sv_jan_011.jpg sv_jan_012.jpg sv_jan_102.jpg
sv_jan_103.jpg sv_jan_106.jpg sv_jan_204.jpg sv_jan_205.jpg
sv_jan_207.jpg sv_jan_208.jpg sv_jan_209.jpg sv_jan_210.jpg
Velká Amerika
va_01.jpg va_02.jpg va_03.jpg va_04.jpg
va_05.jpg va_06.jpg va_07.jpg va_08.jpg

havná stránka